Hokej na lodzie w praktyce

Hokej to gra zespołowa, która pozwala na wprowadzenie wielu możliwych form rozgrywek. Istotne okazuje się, aby zawodnicy znali regulamin i stosownie przygotowali się do wkroczenia na boisko jakim jest lodowisko. W tym zakresie warto wspomnieć jednakże o rozlicznych możliwościach odbywania meczów tego typu, nie tylko jest to toczenie krążka kauczukowego kijem.

Sposobów dużo więcej
Równie dobrze można krążek popychać ręką. Dopuszcza się też odbijanie go w charakterystyczny sposób łyżwą, co prowadzić ma do strzału prosto w bramkę przeciwnika. Konieczne jest pamiętanie jednakże o ograniczeniach, jakie ewidentnie wiążą się z zagraniem krążkiem poprzez wykorzystanie do tego ręki. Otóż zagrywka jest dozwolona w taki sposób, ale nie można tak zdobywać bramek. Punkty są przydzielane tylko wtedy, kiedy krążek trafi w siatkę rywali, ale pchnięty kijem. Czasem, ale to w bardzo wyjątkowych i indywidualnie rozpatrywanych przez sędziego przypadkach, dochodzi do uznania bramek jakie są zdobywane nie kijem, ale goli trafianych łyżwą. Sędzia koniecznie powinien jednakże zwracać uwagę na to, że zasady powszechne narzucają granie z kijem w roli głównej.

Zmiany zawodników
Zawodnicy zmieniają się w systemie tak zwanych piątek, dlatego też na polu zmagań nieprzypadkowo jest ich aż dwudziestu. Dwóch pozostałych natomiast to bramkarze. W zakresie gry w hokeja należy też podkreślić, iż przekształcenia, do jakich dochodzi w momencie toczenia się gry hokejowej to inicjatywa sędziego. To on także decyduje, kiedy będzie przerwa. Musimy też dodać, że lodowisko ma być tak obstawione graczami, aby nie przebywało na nim ponad sześciu graczy z jednej ekipy i tego trzeba przestrzegać nie tylko dla sensowności gry, ale i zachowania bezpieczeństwa. W momencie, gdy dojdzie do przekroczenia norm i zasad odgórnie ustalonych, nakłada się kary na drużynę, której zawodnik nie przestrzegał regulaminu.