Hokej na lodzie – szczegóły gry

Oczywistym jest, że mając do dyspozycji krążek z kauczuku oraz odpowiedniej długości kij, ubierając się z góry na dół w ochraniacze i biegając po lodowisku, chcąc trafić gola gramy w hokej, lecz niekoniecznie doskonale znamy wszelkie zasady tej dyscypliny sportowej. O tym czym się ona wyróżnia dowiesz się z dalszych informacji zawartych w tym tekście.

Kilka opcji
Możliwości grania w hokeja na lodzie naprawdę jest dużo. Można zdobywać gole, czyli uderzać aby zdobyć punkt w bramkę drużyny przeciwnej tylko trafiając w trakcie zagrywki kijem w krążek, ale samo „serwowanie” może się odbywać na dwa jeszcze inne sposoby – na przykład ręką, albo łyżwą. To sędzia decyduje, kiedy w meczu hokejowym następuje przerwa. To on także bierze pod uwagę fakt, że mecz dzieli się na trzy części zwane tercjami, z czego każdy etap ma trwać nie dłużej niż dwadzieścia minut. Krążek może natomiast, co często się zdarza, zniknąć z pola widzenia i wtedy sędzia zarządzić musi przerwanie meczu, po tym zaś rozgrywki są wznawiane. Przykładem sytuacji, gdy do takich okoliczności dojdzie, jest chociażby wypadnięcie krążka w trybuny.

Co po wznowieniu?
Kiedy gra hokejowa zostaje przerwana przez sędziego na skutek „zawieruszenia się” krążka, konieczne jest jej powtórzenie, które oficjalnie określane jest mianem wznowienia. Wtedy gracze z rywalizujących ze sobą drużyn ustawiają się równolegle, naprzeciwko siebie, a sędzia lokuje się przy nich. Rzuca on krążek między reprezentantów obu ekip, na lód, a oni starają się go sobie wywalczyć. Kto będzie lepszy, tego drużyna przejmie prowadzenie. Każda tercja musi być natomiast zapoczątkowana wraz ze wznowieniem w centrum tafli. Inaczej jest w wielu innych grach zespołowych, bowiem w hokeju nie ma tak, iż drużyna tracąca bramkę traci automatycznie prawo do przejęcia krążka, jako że utraciła bramkę.