Hokej na lodzie


Kiedyś używana nazewnictwem jako hokej na lodzie, dzisiaj stanowi skróconą formę po prostu hokej. To zespołowa dyscyplina sportowa, która opiera się na rozgrywkach dziejących się na lodowisku. Potrzebne są dwie drużyny, łyżwy i spryt.

Na północy w szczególności

Oczywiście biorąc pod uwagę klimat i warunki atmosferyczne, nie ma się co dziwić, iż hokej na lodzie stanowi sport najsilniej rozpowszechniony w państwach usytuowanych na półkuli północnej. Uwarunkowania pogodowe przesądziły o tym, że to właśnie ten rodzaj sportu okazał się tam dominujący. W głównej mierze chodzi tu o tereny jakie przynajmniej sezonowo, na czas kalendarzowej zimy, nadają się do pokrycia warstwami lodu tak, aby stworzyć z nich lodowisko. Mowa tu o Kanadzie, Czechach, Niemczech, Rosji, Szwajcarii, Słowacji oraz Stanach Zjednoczonych. Podobna sytuacja jest także w krajach nordyckich, a dokładniej na terenie Finlandii oraz Szwecji. Warto wspomnieć, że w USA oraz w Kanadzie to jedna z kluczowych dyscyplin, jaka jest uwzględniana na klubowej lidze świata NHL. Wśród wielorakich innych sportów, akurat hokej na lodzie stanowi sport narodowy Kanady, zdobywając tam olbrzymią popularność i ciesząc się dużym zainteresowaniem.

IIHF

IIHF jest to organizacja, która koncentruje się przede wszystkim na szerokim rozpowszechnianiu hokeju na lodzie. To Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie, która koncentruje wokół siebie sześćdziesiąt osiem krajów z całego globu. Przeważającą ilość medali w hokeju w ramach IIHF Mistrzostw Świata zdobyła tak zwana wielka siódemka, a mianowicie Szwecja, Słowacja, Rosja, Czechy, Kanada oraz Finlandia.