Hokej na lodzie- jak to się zaczęło?

W Ameryce Północnej dyscyplina sportowa zwana hokejem na lodzie okazuje się jedną z najważniejszych, a wszystko dlatego, iż jest to uwarunkowane właściwościami tamtejszego klimatu. Tam jest sezon na zrobienie lodowiska, a w konsekwencji tego nie ma sposobności, aby walki z kijkami w dłoniach nie zorganizować chociażby raz w sezonie. Poniżej kilka informacji dotyczących rozwoju hokeju na lodzie.

Pierwsze lata
Z danych zapisanych w kronikach sportowych wynika jednoznacznie, że hokej na lodzie stanowi dyscyplinę znakomicie znaną od dawien dawna. Powstała ona w wieku piętnastym i do tej pory bije rekordy popularności. Początki funkcjonowania tej gry datowane są na rok 1855 – wtedy hokej powstał formalnie, ale nie jest to jedyny czas, w którym grano w hokeja. Już był on znany dekady wcześniej, ale nie określano go jeszcze tym nazwaniem. Warto wiedzieć, iż w Kanadzie ten sport stanowi dyscyplinę narodową. To właśnie nieprzypadkowo Kanadę określa się mianem kolebki i ojczyzny hokeja.

W Ontario
Pierwsze oficjalne rozgrywki hokeja na lodzie miały miejsce w 1855 roku i przeprowadzono je w miejscowości Ontario. Były one wymyślone przez żołnierzy angielskich. Żołnierze ci stacjonowali, nudząc się i nie mając żadnego ciekawego zajęcia. W konsekwencji tego sporty zespołowe były dla nich kolokwialnie mówiąc strzałem w dziesiątkę. Jako, że był wówczas sezon mocno zimowy, a na zewnątrz wszędzie był potężny lód, udało się hokej wprowadzić i przyjął się on bardzo szybko. Warto wspomnieć także o tym, że pierwszy mecz hokeja miał miejsce w Montrealu, a odbyło się to 3 marca 1875 roku. Rozgrywki przeprowadzono w hali Victoria Skating Rink i już oficjalnie nazywano je hokejem na lodzie. W spotkaniu uczestniczyły dwie ekipy – a każda liczyła po dziewięciu graczy. Na czele ekipy pierwszej stanął organizujący przedsięwzięcie James Creighton. Walka na lodzie zajęła sześćdziesiąt minut.