Ciekawe zasady gry w hokeja

Wiesz, że mają być dwie ekipy. Rozumiesz, że potrzebne jest Ci stosowne zabezpieczenie w postaci ochraniaczy, masek, kratownic na twarz, kijek i krążek, jednak nie zapominaj o tym, że to nie wszystko, by należycie toczyć rozgrywki hokejowe na lodzie. Zanim wtargniesz pełny energii na lodowisko, obowiązkowo zapoznaj się z bogatym regulaminem zakazów i nakazów związanych z tą dyscypliną sportową.

Spalony
Tak jak w footballu, tak i w charakteryzowanym tu hokeju na lodzie, pojawia się termin spalony, czyli z języka angielskiego offside. Jest to taki moment, w którym gracz znajduje się w tercji obronnej drużyny przeciwnej, na etapie przed wbiciem tam krążka przez ekipę rywali. W takiej sytuacji, gra powraca do tercji neutralnej, czyli środkowej. Jest to tak zwane tag-up offside, co rozumie się odłożony spalony.

Uwolnienie
Termin uwolnienie to z języka angielskiego icing, który pojawia się wtedy, kiedy gracz wybija krążek ale robi to ze swojej własnej połowy. Mowa wtedy o własnej tercji. I odbywa się to na połowę rywala, ale tak, żeby krążek przeleciał przez linię bramkową i to po przeciwnej stronie tafli. Ważne jest wtedy również, aby nikt z zawodników znajdujących się na lodowisku, nie miał opcji przejęcia krążka. W takiej sytuacji gra jest przerwana, a w konsekwencji tego wznowiona w obronnej tercji ekipy wystrzelającej krążek. Mowa wówczas między innymi o uwolnieniu zabronionym. Należy także stwierdzić, iż zabronione uwolnienie okazuje się nieskuteczne, kiedy w jego trakcie dojdzie do strzelenia gola, czyli trafi krążek w bramkę przeciwników.